Print Page   |   Sign In   |   Join
Community Search
Winners of the MN GIS/LIS Consortium Scholarship
Share |

Winners of the MN GIS/LIS Consortium Scholarship:

 

2015 Winners (image) 
Kyle Mullen - Minnesota State University, Mankato - Grad
Jennifer Reinke - University of Minnesota, Twin Cities - Grad
Brie Anderson - Saint Mary's University of Minnesota - Grad
Jacqueline Brockman - Bemidji State University - Undergrad
Claire Hofius - Macalester College - Undergrad
Tylor Schwarz - Minnesota State University, Mankato - Undergrad
Joseph Krenzelok - University of Minnesota, Twin Cities - Undergrad
Adam J. Barthel - St. Cloud State University - Undergrad
Caitlin Woodard - University of St. Thomas - Undergrad
Evan Wagner - University of Minnesota, Duluth - Undergrad
David Brown - Gustavus Adolphus College - Undergrad
Gary George and Chitrasen Parbhunath - Minnesota State University, Moorhead
Joe Johnson - Fond du Lac Tribal and Community College
Andrew Kurth - Itasca Community College 

2014
Jesse Pruette - Fond du Lac Community College
Michael Brandon Hudec - Itasca Community College
Andrew Brown - Minnesota State University, Mankato – Grad
M. Taylor Long - University of Minnesota – Grad
Andrew Eckerson - Saint Mary's University of Minnesota – Grad
William Heikkila - St. Cloud State University – Grad
Rachael Schulte - Bemidji State University – Undergrad
Jordan Ped - Macalester College – Undergrad
Courtney Kietzer - Minnesota State University, Mankato – Undergrad
Rebecca Barney - University of Minnesota – Undergrad
Alex Rust - St. Cloud State University – Undergrad
Mitchell Schaps - St Thomas University – Undergrad
Chris Dahlman - University of Minnesota Duluth – Undergrad
Will Metcalf - Gustavus Adolphus College – Undergrad

 

2013
Philipp Nagel - Minnesota State University, Mankato – Grad
Kris Johnson - University of Minnesota – Grad
Chad Hanson - St. Mary's University of Minnesota – Grad
Jeffery Kaplan - Macalester College – Undergrad
Andrew L. Stevens - Minnesota State University, Mankato – Undergrad
Jameson Bupp - University of Minnesota – Undergrad
Emily M. Jorgensen - St. Thomas University – Undergrad
Steph Gibeau - University of Minnesota Duluth – Undergrad
Travis Blacketter - Fond Du Lac Community College
Ryan Trudel - Itasca Community College

 

2012
Carson A. Smith - Minnesota State University, Mankato – Grad
Matt Taraldsen - University of Minnesota – Grad
Daryn Hardwick - St. Cloud State University – Grad
Jacqueline Brost - St. Mary's University of Minnesota – Grad
Hanna Kennedy - Bemidji State University – Undergrad
Fartun Dirie - University of St. Thomas – Undergrad
Sam Giebner - University of Minnesota Duluth – Undergrad
Caroline Devany - Macalester College – Undergrad
Andrew Wesolowski Minnesota State University, Mankato – Undergrad
Kate Geraets - University of Minnesota – Undergrad
Mark Rhodes - St. Cloud State University – Undergrad
Manoah Anderson - Fond Du Lac Tribal and Community College
Melody Morris - Itasca Community College

 

 2011
Jacob B. Johnson - St. Mary's University of Minnesota – Grad
Willy Mekeel - Minnesota State University, Mankato – Grad
Jessica Campbell - University of Minnesota – Grad
Andrew Andrusko - Minnesota State University, Mankato – Undergrad
Garrett Bing - University of Minnesota – Undergrad
Gina Hollinday, University of Minnesota-Duluth – Undergrad
Anna Kistin - Macalester – Undergrad
Andrew Glusica - Itasca Community College

 

2010
See article about the winners in Issue 63 of the GIS/LIS News.
Click here to read the abstracts and bios.
Brian Barklind - Saint Mary's University of Minnesota – Grad
Michael Campbell - St. Cloud State University – Grad
Gail Evans - Fond du Lac Tribal and Community College
Ashley Keul - Minnesota State University, Mankato – Undergrad
Colin Lee - University of Minnesota, Twin Cities – Undergrad
Katie Leonard - Minnesota State University, Mankato – Grad
Maggie Pearson - Macalester College – Undergrad
Paul Reamer - Bemidji State University – Undergrad
Margaret Voth - University of Minnesota, Twin Cities – Grad
Jack Westman - St. Thomas University – Undergrad
Scott Wirta - Itasca Community College

 

2009
See article about the winners in Issue 59 of the GIS/LIS News.
Click here to read the abstracts and bios.
Leticia Blauert - Bemidji State University
Lisa Curtis - Fond du Lac Tribal and Community College
Nicholas Entinger - University of Minnesota, Twin Cities
Jake Galzki - University of Minnesota, Twin Cities
Liz Harmon - Itasca Community College
Renee Huset - University of St. Thomas
Brandon Keinath - University of Minnesota, Duluth
Stephanie Kleinschmidt - Macalester College
Scott Kraushaar - St. Cloud State University
Brian Lorenz - St. Cloud State University
Michael Mrosla - Minnesota State University, Mankato
Jared Rahn - Minnesota State University, Mankato
Andrew Schmidt - Saint Mary's University of Minnesota

 

2008
See article about the winners in Issue 53 of the GIS/LIS News.
Click here to read the abstracts and bios.
Rebecca Haass – Anoka-Ramsey Community College
Brock Anderson – Bemidji State University
Deborah Richards – Fond du Lac Tribal and Community College
Erin McClenahan – Itasca Community College
Victoria Harris – Macalester College
Margarette Elliot – Minnesota State University, Mankato
Brett Fleck – Minnesota State University, Mankato
Alek Halverson – St. Cloud State University
Kushal Gurung – St. Cloud State University
Janelle Taylor – St. Mary's University of Minnesota
Len Kne – University of Minnesota, Twin Cities
Jeremy Moore – University of Minnesota, Twin Cities
Nicholas Salo – University of Minnesota, Duluth
Allison Seiwert – University of St. Thomas

 

2007
See article about the winners in Issue 49 of the GIS/LIS News.
Colin Lee – Anoka-Ramsey Community College
Michael Boucher– Bemidji State University
Kristin Hanson – Fond du Lac Tribal and Community College
Samantha Mann – Itasca Community College
Matthew Petcoff – Macalester College - Undergrad
Andrew Moore – Minnesota State University, Mankato
Mark Balwanz – Minnesota State University, Mankato
Krishna Verr Singh – St. Cloud State
Jeff Reinhart – St. Cloud State
Kurt Swendson – St. Mary's University of Minnesota
Jason Menard – University of Minnesota
Teresa Sperl – University of Minnesota
Jonathan Schultz – University of MinnesotaDuluth
Breanna Duffey – St. Thomas University

 

2006
See article about the winners in Issue 47 of the GIS/LIS News.
Jared Cruz – Anoka-Ramsey Community College
Joey Wade – Bemidji State University
Paul Malinka – Fond du Lac Tribal and Community College
Casey Souder – Itasca Community College
Joel Larson – Macalester College - Undergrad
Lyle Petrick – Minnesota State University, Mankato
Jonathan Thornburg – Minnesota State University, Mankato
Chad Yost – St. Cloud State
Jake Galzki – St. Cloud State
Claudia Caceres – St. Mary's University of Minnesota
Kaleb Stromberg – St. ThomasUniversity
Jessica Fendos – University of Minnesota
Justin Becknell – University of Minnesota
Jim Lind – University of MinnesotaDuluth

 

2005
See article about the winners in Issue 43 of the GIS/LIS News.
Melissa Aho - Anoka-Ramsey Community College
John Douvier - Bemidji State University
Russ Jones - Fond du Lac Tribal and Community College
Ari Ofsevit - Macalester College
Yong-Seok Park (Graduate) and Sonya Christensen (Undergrad) - Minnesota State University, Mankato
Jon Boenje - St. Cloud State University
Krista L. Sandford - University of St. Thomas
Jesse Pearson - St. Mary's University of Minnesota
Michael Engels (Graduate) and Sara Dolan (Undergrad) - University of Minnesota

 

2004
See article about the winners in Issue 39 of the GIS/LIS News.
Patti Ann Kasper - Anoka-Ramsey Community College
Darrel Nucech - Bemidji State University
Robert Hawk - Itasca Community College
Gail Bong and Scott Grover - Fond du Lac Tribal and Community College
Paul Singh and Brent Hecht - Macalester College
Alva Joi Jaranilla and Bruce Wigget, Jr. - St. Cloud State University
Adam Berland and Kristen Lee - University of St. Thomas
Kevin Olson - St. Mary's University of Minnesota
Kevin Horne and Matthew Vavra - University of Minnesota

 

2003
See article about the winners in Issue 35 of the GIS/LIS News.
Jessica Deegan and Sanjay Rane - University of Minnesota
Namrata Shrestha and Brooke Harvieux - St. Cloud State University
Andrew Coash - Bemidji State University
David Wilson - St. Mary’s University of Minnesota
Christina Danico - Macalester College
Adam Berland and Kristen Lee - University of St. Thomas
Kimberly Hanson - Itasca Community College
Corey Gugisberg and Janet Mertesdorf - Anoka-Ramsey Community College

 

2002
Masaaki Abe - Bemidji State University
Tracy Tisboe and Jonathan Hoekenga - St. Cloud State University
Mitchel Brinks and Melissa Mathis - St. Mary's University of Minnesota
Marcell Caturia - University of Minnesota

 

2001
Amanda Gaetz and Qazi Iqbal - St. Cloud State University
Amy Jeu - University of Minnesota
Jill Pasche - Alexandria Technical College
Matthew Baltes - Bemidji State University
Michael Montemayor and Christiane Slivinski - St. Mary's University of Minnesota

 

2000
Mitch Day - University of Minnesota
Lee Anderson and Todd Bleess - St. Cloud State University
Nathan Barta and Ramona Thorp - Alexandria Technical College
Tracy Trople and Jonathan Sobiech - St. Mary's University of Minnesota

 

Our congratulations go out to all of the recipients for a job well done!

more Calendar

The upcoming calendar is currently empty.

Click here to view past events and photos »

Featured Members

Online Surveys
 
Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal